Zarządzanie doliną rzeczną

Opis gry negocjacyjnej

04 marca 2011

Głównym celem gry Zarządzanie Doliną Rzeczną jest umożliwienie graczom doświadczania konsekwencji kształtowanych przez ich działania oraz działania innych graczy. Jej głównym celem jest zaprezentowanie zestawu współzależnych czynników modelu doliną rzecznej. Jeśli nie masz zbyt dużo do czynienia z rolnictwem, samorządem lokalnym lub dolinami rzek, gra najprawdopodobniej uzmysłowi Ci kwestie, których nie byłeś świadomy, a które są kluczowe do tego, aby dany obszar harmonijnie się rozwijał.

Gra jest żywym doświadczeniem, zmuszającym graczy do odtworzenia określonego zestawu historycznych warunków specyficznych dla rzek takich jak Cisa. Mimo iż została ona stworzona na konkretnym przykładzie, zaprezentowane problemy i decyzje są typowe dla wielu dolin europejskich rzek, zaś gra jest fascynującym ćwiczeniem myślenia systemowego sama w sobie.

Zarządzanie Doliną Rzeczną jest również laboratorium sztuki negocjacji, komunikacji interpersonalnej, umiejętności rozwiązywania problemów i prowadzenia dyskusji z wieloma interesariuszami. Żaden z graczy nie działa w próżni: każda decyzja wpływa na decyzje innych, tworząc sprzężenia zwrotne.

Jako decydent, będziesz odpowiedzialny za osiąganie określonych celów poprzez wywieranie wpływu na rolników, decydując o gospodarce wodnej oraz użytkowaniu ziemi. Dobrostan całej doliny będzie spoczywał na twoich barkach, a egzekwowanie realizacji twoich decyzji od rolników nie zawsze będzie łatwe.

Gra oferuje unikalne możliwości spojrzenia na świat oczami różnych interesariuszy. Jeśli jesteś rolnikiem, możesz przekonać sie co to znaczy być urzędnikiem w gminie, a jeśli na co dzień zasiadasz w urzędzie, możesz teraz przekonać się, co siedzi w głowie rolnika, zorientowanego na zysk. Niezależnie od tego, jaka jest twoja aktualna sytuacja, aktywny wzgląd w niuanse różnych punktów widzenia może być prawdziwym przełomem w twoim doświadczeniu.

Ale niezależnie od całego wglądu i nauki, gra jest przede wszystkim rozrywką. Jedną z kluczowych cech dobrze zaprojektowanych gier symulacyjnych jest to, że są one o wiele bardziej zajmujące niż wykłady i artykuły. W ramach konwencjonalnej nauki jesteś zmuszony przyswoić teorie i dane. Jeśli jesteś szczęściarzem – być może dla urozmaicenia będą jakieś dodatkowe ćwiczenia. W przypadku gier sytuacja jest zupełnia inna, jako że musisz działać, podejmować decyzje i doświadczać ich skutków. Gracz nie jest biernym odbiorcą wiedzy, ale aktywnym uczestnikiem, zdolnym kształtować wiedzę, która jest mu prezentowana.

Z  doświadczenia twórców gry wynika, że praktycznie każdy, kto zagrał w Zarządzanie Doliną Rzeczną, wyniósł z gry dużą dawkę rozrywki i wiedzy, niezależnie od tego, jak wiele miał wspólnego na co dzień z problematyką dolin rzecznych.

“Jako że na co dzień “gram rolę” władz wodnych, zastanawiałem się, czego też może mnie nauczyć udział w grze – spędziłem całe lata podejmując decyzje w kwestii lokalnej gospodarki wodnej, stojąc twarzą w twarz z wieloma złożonymi problemami. Jednak kiedy już zacząłem grać, uświadomiłem sobie wiele różnych aspektów całej sytuacji, z których wcześniej nie zdawałem sobie do końca sprawy; jak brak pełnych informacji prowadzi do nieefektywnych decyzji, jak istotny jest właściwie prowadzony dialog i wszystkie zależności pomiędzy decyzjami – moimi i rolników – to, jak wpływają na siebie nawzajem. To doświadczenie otworzyło mi oczy!”

                                                                                              - opinia jednego z uczestników gry

 

“Grałem w Zarządzanie Doliną Rzeczna przy różnych okazjach, wcielając się w rozmaite role; to niesamowite, w jaki sposób “wejście w buty” różnych aktorów poszerza twoje horyzonty – zaczynasz sobie uświadamiać wszystkie czynniki stojące za decyzjami zarówno rolników, jak i decydentów, a także wszystkie przeciwności i niewiadome, przed którymi stoją. Sprzeczne interesy, różne strategie  - i nadal można sprawić, że ludzie oraz ekosystem od którego zależą będą w dobrej kondycji.”

- student, Uniwersytet Wrocławski (Poland)